Notice: Trying to get property of non-object in /home/deployer/rakuskopraca.sk/wp-content/plugins/fusion-core/admin/page-builder/classes/class-shortcodes-parser.php on line 93

A kettős adóztatás veszélye akkor áll fenn, amennyiben két országnak is joga van adóztatni, mivel például:

Bár ezekben az esetekben tartózkodási helyének adótörvényei érvényesek, azonban lehetséges, hogy adót fizetni köteles lesz a másik államban is.

Szerencsére az Európai Unió államainak többsége szerződést kötött a kettős adóztatás elkerüléséről. Ezen szerződések szerencsére elkerülik a kettős adóztatást:

  • több kétoldalú adószerződések alapján az az adó, amelyet abban az államban fizetett, ahol dolgozik, ellentételezi azt az adót, amelyet abban az államban kell kifizetnie, ahol tartózkodik,
  • más esetekben a jövedelem, amelyet abban az országban kapott, ahol dolgozik, csupán ebben az országban adózható és tartózkodási helyén felszabadított az adózástól.

Szlovákiában a kettős adóztatás elkerülését a Csehszlovák Szocialista Köztársaság és az Osztrák Köztársaság között aláírt Szerződés a kettős adóztatás kikerüléséről szóló szerződés biztosítja be a jövedelem és a vagyonadók területén, amely 1978-ban lépett érvénybe.

Az adókulcsok e két államban valószínűleg eltérőek lesznek.  Amennyiben az adókulcs magasabb abban az államban, ahol dolgozik, Ön a végleges adót fizeti, s azt abban az esetben is, ha ez az adó beszámolódik  azon adó ellenében, amelyet a tartózkodási helyén kell kifizetnie, vagy ha tartózkodási helye felszabadítja Önt bármilyen további adózás alól.

Ahhoz, hogy kérvényezhesse a kettős adózás elkerülését, valószínűleg fel kell mutatnia , hogy hol tartózkodik, és hogy a jövedelméből már adózott. Ezért tudja meg az illetékes adóhatóságknál, hogy milyen dokumentumokat és iratokat szükséges benyújtani.

 

Mely ország adóztathatja meg?

Az EU állampolgárok számára, akik szülő-államukon kívül élnek, dolgoznak és tartózkodnak, nem léteznek egész-európai törvények a jövedelem adóztatásáról.

Az ország, ahol adóügyi illetékes, általában az egész jövedelmét megadóztathatják bárhol a világon, amelyek foglalkoztatási, magánvállalkozói vagy más eredetűek. Ezen jövedelmek közé tartozik a fizetés, a nyugdíj, a segély, tulajdon, vagy más forrásból, vagy tőkenyereség értékesítéséből eredő jövedelmek, s azt a világ bármely országában.

Bár minden országnak saját adózási meghatározása van:

  • adóilletőségűnek abban az államban számít, ahol egy évben több mint 6 hónapot tartózkodik;
  • amennyiben más EU államban egy évben kevesebb, mint 6 hónapot tartózkodik, akkor általában a szülő-országában marad adóilletékes.

Egyenlő bánásmód

Az EU szabályai szerint, függetlenül attól, hogy melyik EU államban számít adóilletékesnek, ugyanolyan adókötelességeinek kellene lennie, mint az adott állam lakosai, és ugyanolyan feltételekkel. Például abban az államban, ahol adóilletékes, vagy ahonnan az egész vagy szinte az egész jövedelme ered, a következőekre jogosult:

  • minden családi ellátás és adócsökkentés a gyermekfelügyelet költségeire, s azt akkor is, ha más EU államban keletkeztek azok,
  • minden adócsökkentés a jelzáloghitel kamataiból, s azt olyan ingatlan esetében is, amelyet más EU államban birtokol,
  • közös házaspári adótartozás, amennyiben ez ebben az országban lehetséges.

 

 

 

Forrás: https://europa.eu/index_sk.htm